„Hutnicza symfonia”

Data: 2013-05-18 21:30:00, Miejsce: Rynek w Bytomiu, Teatr: Theater Titanick (Niemcy)

Fascynujące ogromne obiekty. Muzyka na żywo. Efekty specjalne. Dzikie akcje i poetyckie sceny pełne dziwacznego humoru i postaci groteskowych. Theater Titanick opowiada o mitycznych tematach, ludzkości, natury i technologii. 

Hutnicza symfonia” („Furnace Symphony”)

Czy to możliwe, aby uzyskać muzykę ze skarbów ziemi? Czy stal naprawdę jest, aż tak twardą materią, że pozyskanie jej i przetwarzanie zawsze będzie łączyć się z użyciem siły? A zatem jaki dźwięk wydałby z siebie piec gdyby zaczął śpiewać?

 

Te myśli stały się inspiracją dla stworzenia wizualnej symfonii metalu, ognia i dźwięku. Delikatne poczucie humoru połączone zostało z szorstkim, surowym podejściem panującym w zakładach przemysłowych. Teatr przygotował niecodzienny koncert wirtuozów grających na wielkich, dziwnych instrumentach pod batutą ekscentrycznego dyrygenta. Aktorstwo, śpiew, światło, ogień, dym i pirotechniczne wszystko pulsuje w jednym rytmie. Sześciu muzyków rywalizuje między sobą o miano najlepszego, wszelkimi środkami próbują zwrócić na siebie uwagę widzów. Muzycy muszą walczyć o swoje miejsce, jeśli chcą nadawać ton tej symfonii. Kierując się próżnością, poddając rywalizacji aktorzy - muzycy grają zgodnie z muzyczną partyturą lecz używają do tego szerokiego zakresu ludzkich uczuć, podpatrzonych zachowań. Napięcie rośnie i zaczynamy się zastanawiać jak skończy się ten koncert...

 

W 2011 „Hutnicza symfonia” zdobyła Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Holzminden.

 

Pomysł: Theater Titanick

Kierunek Stage & Skład: Gundolf Nandico

Aktorzy: Michael Hain, Clair Howells, Thomas Kuhnert, Georg Lennarz, Marie Nandico, Matthias Stein

Scenografia: Robert Schiller

Dyrektor Techniczny: Markus Vorreiter

Etap Technicy: René Gieszinger

Budowa Instrumentów: Steffen Michel, Jan Riever

Pirotechnika: Maik Winkelmann

Kostiumy: Dunja Marija Kopi

Dźwięk: Louis Altrogge

Oświetlenie: Andreas Liedl

Produkcja: Hanna Weiß

Dyrektor Artystyczny: Uwe Köhler

Theater Titanick zakorzeniony jest w tradycji europejskiego teatru ludowego. Łącząc tradycje z nowoczesnymi formami wyrazu stwarza świat obrazów, które mogą być zrozumiane przez ludzi wszystkich kultur.

Historia Theater Titanick rozpoczęła się w 1990 roku w Münster (Niemcy). Artyści z Münster i Lipska stworzyli oryginalną grupę, która szybko stała się uznanym, międzynarodowym zespołem. Współpraca ta rozwija się od upadku muru berlińskiego. Główne centrum produkcyjne teatru jest w Lipsku zaś centrum zarządzania i sale prób w Münster. Produkcja p.t. „TITANIC” - spektakularna i dziwaczna - była pierwszym wielkim sukcesem grupy, co zostało potwierdzone zdobytymi nagrodami: pierwsza nagroda na BITEF (Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Belgradzie) w 1994 roku i nagroda na festiwalu w Montrealu, Kanada w 2002 roku. Od tego czasu zespół często sięgał po najwyższe laury np. ich „Odyssey’a” zdobyła 1 miejsce na najlepszą produkcję międzynarodowego festiwalu teatralnego Tvardva teatar w Smederevo / Serbia 2009 rok.

Jednak największym sukcesem, satysfakcją dla członków teatru są rozentuzjazmowane tłumy widzów witające ich podczas każdego pokazu. Jest to spektakularny rodzaj teatru, w którym plastycy, muzycy, technicy i specjaliści od efektów pirotechnicznych spotykają się, aby produkować uliczne spektakle teatralne, które mają być jednocześnie zmysłowe, klimatyczne i spektakularne. To Teatr, który zadaje pytania, bawi i zadziwia.

zapowiedź: http://www.youtube.com/watch?v=XR84i-w4jG4