„List” happening w wykonaniu uczniów KAT Gimnazjum nr 1 w Bytomiu, remix happeningu Tadeusza Kantora

Data: 2015-05-15 17:00:00, Miejsce: Dworzec PKP Bytom, Teatr: Uczniowie KAT Gimnazjum nr 1 im. k. J. Szafranka w Bytomiu

Młodzież z ogromnym, bardzo długim listem wyruszy z DWORCA KOLEJOWEGO, miejsca ważnego dla migracji/przyjazdu/wyjazdu do/z Bytomia - wydarzenie towarzyszące.

 Na trasie przemarszu List jest komentowany przez „reporterów” z megafonami. W tym samym czasie 5 Listonoszy rozda widzom listy napisane przez dwie generacje bytomian: gimnazjalistów oraz ich babcie, dziadków, pradziadków. 

Listy opowiadają o początkach ich mieszkania w Bytomiu, o przybyciu do tego miejsca, o poczuciu obcości w nowym miejscu i o tym jak sobie z tym uczuciem radzili. Napiszą też o tym jak oswajali to miasto poprzez odnajdywanie, oswajanie ważnych dla siebie przestrzeni, tworząc tym samym bardzo osobista topografię Bytomia. Opisują tzw. „miejsca kultowe”: sklepy, gdzie dziewczyny kupowały fajne sukienki, kawiarnie, do których chodziło się na dobrą kawę i ciastko, miejsca randkowania, miejsca spotkań, kina, miejsca, które były ważne, a których już nie ma oraz miejsca, w których było coś ważnego a teraz jest tam coś innego. Gimnazjaliści piszą o swoich odczuciach wobec miasta czy czują się tu obco, czy to jest ich miasto, odniosą się także do miejsc opisanych przez babcie i dziadków.

Korowód dotrze na Rynek, gdzie nastąpi odczytanie listów - podzielenie się z mieszkańcami miasta wspomnieniami. 
Zakończeniem akcji będzie zainstalowanie Listu na placu przed BECEKiem na czas trwania TEATROMANII.
 

Serdecznie zapraszamy :)