„KRAPP i dwie inne jednoaktówki”

Data: 2016-05-12 19:00:00, Miejsce: sala ToTu, BECEK, Teatr: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Na otwarcie festiwalu prawdziwe teatralne wydarzenie: w niespełna miesiąc po premierze prezentujemy spektakl, w którym Andrzej Seweryn mierzy się z jedną z najbardziej wymagających ról w teatrze Samuela Becketta, a zarazem jedną z najbardziej znanych postaci wykreowanych przez tego dramaturga. Spektakl reżyseruje Antoni Libera.

Historia człowieka przedstawiona przez pryzmat mówionego pamiętnika; idealisty, który prowadził go przez większą część życia, nagrywając w każde swoje urodziny podsumowanie minionego roku; artysty, który w sile wieku poświęcił miłość dla sztuki. Studium rozrachunku z samym sobą w punkcie dojścia, w wieku 69 lat.

Kiedy bohater był naprawdę sobą? W młodości, gdy pił i swawolił? W wieku dojrzałym, gdy narzucił sobie dyscyplinę i porzucił świat dla kontemplacji? Czy na starość, gdy nie identyfikuje się ani z jednym, ani z drugim? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak ciągłość ludzkiego „ja”? Oto pytania, jakie stawia nam Krapp – jedna z najbardziej znanych postaci teatru Samuela Becketta.

Jest to też jedna z najbardziej wymagających ról – rola, po którą sięgają najwięksi, aby uświetnić swą karierę aktorską. Tym tropem podąża także Andrzej Seweryn. Premiera spektaklu, na którą składają się Ostatnia taśma, Fragment dramatyczny II i Impromptu „Ohio”, zbiega się w czasie z jego jubileuszem 70-tych urodzin. Partneruje mu Antoni Ostrouch.

Spektakl reżyseruje Antoni Libera – tłumacz i znawca twórczości Wielkiego Irlandczyka, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1969 roku i bez wątpienia najwybitniejszego dramatopisarza XX wieku.

 

Fragment dramatyczny II
A – Andrzej Seweryn
B – Antoni Ostrouch

Ostatnia taśma
Krapp – Andrzej Seweryn

Impromptu „Ohio”
Czytający – Andrzej Seweryn
Słuchający – Antoni Ostrouch

Współproducentem wydarzenia jest Uniwersytet Warszawski, który obchodzi w tym roku 200-lecie istnienia.

Premiera: 13.04.2016, 
Autor: Samuel Beckett, 
Przekład i reżyseria: Antoni Libera,
Scenografia: Anna Libera, 
Światło: Mirosław Poznański, 
Opracowanie dźwięków: Andrzej Brzoska, 
Inspicjent : Katarzyna Bocianiak, 
Obsada: Andrzej Seweryn, Antoni Ostrouch.