„Summit_2.0”

Data: 2015-05-22 21:30:00, Miejsce: Rynek w Bytomiu, Teatr: Teatr Ósmego Dnia (Poznań)

22 maja, godz. 21.30, Rynek, Bytom

Monumentalne, plenerowe przedstawienie aktorskie, wykorzystujące ruchome obiekty oraz spektakularne projekcje wideo, które przetwarzają i rozwijają  obrazy dziejące się w żywym planie. Niewesoła refleksja na temat współczesnej Europy i tyleż mozolnych, co czasem dość utopijnych prób zjednoczenia się wokół wspólnej idei.

Spektakl stanowi próbę pokazania władców świata, celebrytów, którzy sypią złotym deszczem paciorków, lśnią i bawią się kosztem ludzi, i – wyalienowani z rzeczywistości – decydują o ich losach. Sceptycznie dopuszczają do swojego grona przybysza zza żelaznej kurtyny nadjeżdżającego prymitywnym wehikułem – i w końcu zapraszają go do wielkiej uczty, której głównym daniem jest żywy człowiek podzielony na tusze. Następuje moment nasycenia, zadowolenia, dekadenckiego znużenia, zaspokojenia potrzeby perwersyjnej zabawy. W rękach  bohaterów pojawiają się dziecięce pistolety, rozpoczyna się wojenka, jak z młodzieńczych zabaw czy gier komputerowych, a w końcu kolorowy świat zmienia się w stalowo-monochromatyczną formację wojenną. Następuje gwałtowny przeskok od żartu, kpiny, uczty do otwartej agresji. Światu rządzących zostaje jednak przeciwstawiony świat nowych pokoleń – ludzi młodych, którzy wybierają inne życie, inny styl. Te dwie rzeczywistości konfrontują się w przedstawieniu. Sceny spektaklu nawiązują do słynnych filmów Luisa Bunuela "Dyskretny urok burżuazji" i "Widmo wolności".

 

Teatr Ósmego Dnia to najsłynniejsza polska grupa teatralna wywodząca się ze studenckiego teatru kontrkulturowego lat 60. W czasach komunizmu zespół stanowił ikonę opozycji demokratycznej. Żaden polski teatr nie doświadczył tylu represji co „Ósemki”. Za przedstawienia kontestujące totalitarną rzeczywistość został ukarany zakazem występów, odebrano im salę. W latach 80. członkowie zespołu zdecydowali się na emigrację. Dziś „Ósemki” to zespół - legenda, symbol teatru zaangażowanego, pulsującego rytmem najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych. To zespół, który kształtował i nadal kształtuje obraz tego nurtu artystycznego, jego filozofię i szczególne zasady etyczne. „Ósemki” stały się też jedną z głównych grup swojego nurtu w Europie. Becek miał przyjemność gościć zespół już kilkakrotnie, a bytomscy widzowie z pewnością pamiętają m.in. niezwykłe plenerowe przedstawienie tego zespołu - „Arkę” czy też prezentowany w ramach festiwalu TEATROMANIA 2008 „Czas Matek”.

(na podstawie www.culture.pl)

(na podstawie materiałów zespołu)