Betlejem Polskie

Data: 2013-05-08 09:46:12, Miejsce: sala ToTu, BECEK, Teatr: teatr

Realizacja inspirowana „Betlejem Polskim” Lucjana Rydla. Rydlowska idea przeczytania biblijnej opowieści o narodzinach Zbawiciela przez „Polskę tu i teraz” stała się po 107 latach punktem wyjścia dla spektaklu. Co by się stało, gdyby niepokalane poczęcie wydarzyło się dziś? Czy możliwy jest cud? Jak zareagowalibyśmy, gdyby się wydarzył? Kim może być dzisiejsza Maria? Czy będzie to cud ogólnonarodowy, czy raczej cykl doświadczeń indywidualnych? Premiera odbyła się 5 stycznia 2013 roku.

OBSADA: Maria: Rozalia Mierzicka Józef: Piotr Tokarz Anioł I: Mirosława Żak Anioł II: Karolina Krawiec Anił III: Piotr Mokrzycki Pastereczka: Angelika Cegielska Herod: Ryszard Węgrzyn Kacper: Filip Perkowski Melhior: Irena Wójcik Baltazar: Dariusz Skowroński Księżniczka: Małgorzata Łakomska Roksana: Sara Celler–Jezierska

TWÓRCY:

Tekst, re­ży­seria, opra­co­wanie mu­zyczne: Wojciech Faruga

Sce­no­grafia, ko­stiumy, re­ży­seria świateł: Agata Skwarczyńska

Asy­stent re­ży­sera, asy­stent sce­no­grafa: Damian Kwiatkowski

Lucjan Rydel, autor wystawionego po raz pierwszy w 1905 roku Betlejem Polskiego, kazał Jezusowi narodzić się w Polsce. Betlejemską szopkę, koniecznie z widokiem na Wawel, postawił w Krakowie. Herod stał się więc nie tylko władcą Palestyny, ale także krwawym zaborcą Polski. Trzej królowie nie przychodzą ze wschodu, ale z wielkiej przeszłości (Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski), a odkupieniem, które ma przynieść narodzenie Dzieciątka było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Rydlowska idea przeczytania biblijnej opowieści o narodzinach Zbawiciela przez „Polskę tu i teraz” stała się po 107 latach punktem wyjścia dla spektaklu Wojciecha Farugi. 

Co by się stało, gdyby niepokalane poczęcie wydarzyło się dziś? Czy możliwy jest cud? Jak zareagowalibyśmy, gdyby się wydarzył? Kim może być dzisiejsza Maria? Czy będzie to cud ogólnonarodowy, czy raczej cykl doświadczeń indywidualnych?

Akcja z Krakowa przenosi się do małej miejscowości, o której wszyscy zapomnieli. To miejsce po katastrofie - nie wiemy, czy przeszła tędy klęska żywiołowa, czy może tylko zamknięcie jedynej fabryki. Miejscowość powoli umiera, a jej mieszkańcy, pozbawieni środków do życia, pracy i chęci robienia czegokolwiek zbierają się w świetlicy. Czekają, aż coś się wydarzy...

 

betlejem4www 

Bilety: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny