Święto życia

Data: 2014-05-30 21:30:00, Miejsce: Rynek w Bytomiu, Teatr: teatr

"Święto życia", Stella Polaris (Norwegia) 30.05.2014 (piątek), godz. 21:30 Rynek w Bytomiu WSTĘP WOLNY

Efekt kilkudniowych warsztatów przeprowadzonych z młodymi ludźmi – głównie studentami Wydziału Teatru Tańca PWST w Bytomiu. Czym jest dla nich celebracja życia? Czym jest dla Was?

 Stella Polaris to niezależny teatr uliczny działający od 1985 roku. Założycielami grupy jest małżeństwo Merete Klingen i Per Spildra Borg. Teatr ma swoją siedzibę w Stokke w południowej Norwegii. Od 2006 roku działa jako publiczna instytucja kultury.

Projekty zespołu obejmują zarówno małe, lokalne wydarzenia, jak i ogromne imprezy plenerowe nasycone kolorem, muzyką i energią. W swojej twórczości grupa inspiruje się aktywnością artystyczną kultur mniejszościowych i archaicznych. Charakterystyczne cechy jej stylu to wykorzystywanie elementów typowych dla cyrku oraz odwołania do sztuki średniowiecza. Zespół często pracuje z młodzieżą i dziećmi. W siedzibie teatru trzy razy w roku odbywają się jednodniowe festiwale teatralne, których publiczność liczy ok. 2000 osób. Zespół regularnie podróżuje w Norwegii oraz poza jej granicami, prezentując zarówno jednoosobowe spektakle, jak i wielo obsadowe przedstawienia z muzyka wykonywaną na żywo. Grupa współpracuje ze szkołami w Norwegii prowadząc dla nich specjalny program. Prowadzi również warsztaty dla wielu innych grup odbiorców: aktorów, nauczycieli, terapeutów, ludzi biznesu, osób uzależnionych, które walczą z nałogiem. W 1994 roku teatr wystąpił podczas inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer.

Teatr występuje na całym świecie, w Polsce współpracuje z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz teatrem Kana ze Szczecina. Występował m.in. na Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie (1997), Festiwalu Bulwar w Toruniu (2005) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Artystów Ulicy w Szczecinie (2006, 2007, 2008).

Finansowane z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych

eea grantsPromowanie Różnorodności kulturowej i artystycznej