„Zbrukani fortuną” i „Superbohaterów 10/9”

Data: 2015-05-17 16:30:00, Miejsce: sala ToTu, BECEK, Teatr: Teatr na start! prezentacje spektakli młodzieży i studentów

16 maja (sobota), godz. 16.30, BECEK, sala ToTu, bilety: 5 zł

„Zbrukani fortuną” – Zdarte Pięty (Chorzów/Bytom) - Spektakl wyróżniony nagrodą publiczności na 26.Festiwalu Teatralnym w 3 LO im. Stefana Batorego w Chorzowie.

„Superbohaterów 10/9” – reż. Błażej Peszek (Przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie)

 

Los Angeles, miasto upadłych aniołów, okryte aurą tajemnicy, miasto podtekstów i enigmy, gdzie nie wszystko jest takim, na jakie wygląda... Jedna zbrodnia, sześciu podejrzanych i jeden gliniarz - ostatni porządny facet w tym mieście splugawionym grzechem...  Ale czy aby na pewno? Czy wszystko jest takie, jakie się wydaje na pierwszy rzut oka? Czy uda mu się rozwikłać zagadkę, nie zatracając przy tym samego siebie? Czy w przeżartych na skroś duszach reszty bohaterów zostało jeszcze miejsce na odrobinę człowieczeństwa? I co najważniejsze... Czy uda im się pojechać na Malediwy? Na te i jeszcze inne pytania odpowiedzą wam Zdarte Pięty.

Zdarte Pięty - amatorska grupa teatralna powstała w 2013 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie, gdzie jej członkowie postanowili oderwać się na chwilę od szkolnej rutyny oraz obowiązków i zacząć tworzyć spektakle. Nie ma określonych zasad, reżysera, scenarzysty ani scenografa. Wszystko tworzą razem, wymieniają się pomysłami, dobrze się przy tym bawiąc i improwizując, chcąc przy tym, by publiczność równie dobrze bawiła się wraz z nimi.

Aktorzy biorący udział w spektaklu: Martyna Fras, Daria Kasprzak, Marcin Knysok, Nadia Kraińska, Grzegorz Opolski, Mateusz Strama, Karol Wylot, Sebastian Wylot. 

   

„Superbohaterów 10/9” – reż. Błażej Peszek (Przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie)

Rozdzielam niebo od ziemi. Każdy musi się zdecydować. Wte czy wewte. Widz czy aktor. Zapłacił czy mu zapłacono. No to spadam! Idę w górę! Kurtyna - Ignacy Karpowicz Balladyny i Romanse

Aktor daje z siebie i od siebie to, co uważa za najlepsze. Chcąc zaistnieć na scenie w swym najlepszym wydaniu, sięga po najlepsze składniki ze spiżarni, jaką jest dla teatru zbiór najwyśmienitszych dzieł literatury.

To spotkanie.

Spotkanie SUPERBOHATERÓW. W ich światach i przenikanie się tych światów w ich spotkaniach. Światów stworzonych przez SUPERSTWÓRCÓW: Szekspira, Mickiewicza, Słowackiego… To spotkanie aktora z jego wymarzoną postacią z najwyższej półki. Z najwyższej półki dramatu, który zna prawie każdy czytający człowiek na świecie. To próba powiedzenia widowni, my nadal istniejemy od setek lat, po narodzinach w głowach naszych autorów aż do opadnięcia kurtyny. W setkach realizacji teatralnych, w tysiącach wieczornych przedstawień, w dziesiątkach opracowań, lektur szkolnych i interpretacji znawców literatury.

To próba zrozumienia odwiecznych problemów nękających człowieka. Czym dzisiaj jest żądza władzy, niezaspokojone pragnienie miłości, szalone zatracenie się w chęci zemsty, duma, pogarda, wyrzuty sumienia, zdrada, utrata zmysłów, nienawiść, oślepiająca i przecząca rozsądkowi szalona miłość.

To również walka.

Walka o przetrwanie! Dzisiaj miejsce naszych SUPERBOHATERÓW często zajmują MIERNOTY - bohaterowie popkultury. Postaci bez twarzy. W otaczającym świecie, który podlega powolnemu zbydlęceniu i zmasowieniu. Bohater bez twarzy daje możliwość identyfikowania się z nim całej masie gawiedzi liczącej tylko na tanią rozrywkę.

To obrona.

Obrona najwyższych wartości, prezentowanych przez najwyższej miary szlachetnych nawet w swych nieszlachetnych postępkach SUPERBOHATERÓW TRAGICZNYCH. - Błażej Peszek

 

Wykorzystywane utwory literackie:

1. Hamlet – William Shakespeare, przekł. Tarnawski Władysław, przekł. Barańczak Stanisław

2. Makbet – William Shakespeare, przekł. Barańczak Stanisław, przekł. Paszkowski Józef

3. Romeo i Julia – William Shakespeare, przekł. Barańczak Stanisław, przekł. Paszkowski Józef, Słomczyński Maciej

4. Balladyna – Juliusz Słowacki

5. Sen nocy letniej – William Shakespeare, przekł. Urlich Leon

6. Balladyny i Romanse – Karpowicz Ignacy

7. Dziady – Mickiewicz Adam

 

Reżyseria / koncepcja / scenariusz / reżyseria świateł / scenografia: Błażej Peszek

Obsada: Joanna Chułek, Patryk Durski, Katarzyna Gorczyca, Magdalena Herman, Kamil Joński, Anna Kamińska, Paweł Korczyk, Maciej Kosteczka, Krystian Łysoń

Asystenci / ruch sceniczny / choreografia: Piotr Wach, Natalia Dinges

Kostiumy: Katarzyna Stasiak

Realizacja świateł: Kamil Rogański

Realizacja muzyki: Marcin Aleksiej

Premiera: 05.01.2015, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie

Czas trwania: Ok. 75 min

Przerwa: brak