Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie

Data: 2014-05-30 18:00:00, Miejsce: Rynek w Bytomiu, Teatr: Teatr ZAR (Wrocław)

"Cesarskie cięcie, Próby o samobójstwie", Teatr ZAR (Wrocław)) 30.05.2014 (piątek), godz. 18:00, 20:30 BECEK, sala kameralna BILETY: 20 zł (przedsprzedaż), 25 zł (w dniu spektaklu)

Tradycyjna muzyka - wielogłosowe pieśni korsykańskie, bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie - współczesny ruch i niezwykły temat – spektakl o impulsie pchającym nas ku śmierci, ale też o sile życia, o balansowaniu na granicy tych dwóch stanów.

 

Teatr ZAR, kultywując etos pracy grupowej, realizuje projekty artystyczne poprzez długoletnie poszukiwania źródłowe, którym każdorazowo towarzyszy proces kształtowania nowego języka teatralnego, opartego na muzyce pochodzącej z rozmaitych tradycji. Międzynarodowy skład zespołu formował się w trakcie cyklicznych wypraw badawczych do Gruzji w latach 1999–2003. Podczas tych podróży grupa zebrała materiał muzyczny, esencją którego są wielowiekowe pieśni polifoniczne sięgające korzeniami początków naszej ery i stanowiące prawdopodobnie najstarszą formę wielogłosu. „Zar”, od którego grupa wzięła swą nazwę, to nazwa pieśni pogrzebowych wykonywanych przez Swanów, zamieszkujących wysokie rejony Kaukazu w północno-zachodniej Gruzji.

„Cesarskie Cięcie” – poszukiwania objęte tą nazwą to próba dotknięcia tematu samobójstwa. Tytuł spektaklu jest swego rodzaju metaforą potrzeby samobójstwa i stanu samobójczego – fatalnej siły, ale też siły zbawiennej, paradoksalnie trzymającej każdego przy życiu.

W czasie pracy nad spektaklem, członkowie Teatru ZAR wyprawiali się kilkakrotnie na Korsykę w poszukiwaniu materiału muzycznego, który stałby się podstawą powstającej partytury muzycznej. Struktura muzyczna przedstawienia powstała w oparciu o wielogłosowe pieśni korsykańskie, w które wpleciono wątki bułgarskie, rumuńskie, islandzkie i czeczeńskie. Tradycyjny materiał muzyczny przetworzono tu jednak w formę współczesną i dopełniono intensywną partyturą ruchową.  Pierwsze, specjalne pokazy projektu Cesarskie Cięcie miały miejsce w maju 2007 roku we Florencji w ramach festiwalu Fabbrica Europa, gdzie zespół ZAR gościł na zaproszenie Roberto Bacciego. Premiera spektaklu odbyła się w grudniu 2007 roku we Wrocławiu, w siedzibie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Spektakl prezentowany podczas Festiwalu Fringe w Edynburgu w sierpniu 2012 zdobył prestiżowe nagrody Total Theatre Award w kategorii Physical/Visual Theatre oraz Herald Angel Award.

 

Spektakl dedykowany: Sile Grawitacji, Naszym Gardłom, Pannom Roztropnym, Pannom Głupim, Wszystkim Letnim, Zygmuntowi Duczyńskiemu