„Korekta” („Korekce”)

Data: 2015-05-23 19:00:00, Miejsce: Sala kameralna - BECEK, Teatr: VerTeDance (Czechy)

23 maja, godz. 19.00, sala kameralna - BECEK

Nowa sztuka wielokrotnie nagradzanego reżysera Jiříego Havelka i wysoko ocenianego czeskiego zespołu tanecznego VerTeDance stawia przed siedmioma tancerzami olbrzymie wyzwanie - zagrać spektakl taneczny bez poruszania się z miejsca. 

 Wszyscy bardzo obawiamy się braku wolności. Ale czy wiemy czym jest wolność? Jak odnaleźć w sobie wewnętrzny spokój w sytuacji zniewolenia? Czy możliwość dokonywania nieskończonej ilości wyborów może sparaliżować zdolność podejmowania decyzji i prawdziwego zaangażowania? Nieustannie walczymy aby osiągnąć jakiś niejasny cel. Coraz bardziej zmęczeni, błądzimy jak dzieci we mgle.

 

(...)  Najistotniejszymi tematami poruszanymi w spektaklu są brak wolności i beznadzieja. Jednak nie jest to historia o ludziach z lat 50’tych. To opowieść o nas, ludziach współczesnych z 21 wieku, ograniczonych przez swoją pracę, związki, okoliczności i strach. Jedynymi, którzy mogą nas wyzwolić jesteśmy my sami. Dlaczego tego nie robimy? Czy to trudne? A może nie zdajemy sobie sprawy z tego braku wolności lub czujemy się bezpieczniej bez konieczności podejmowania samodzielnych decyzji i wzięcia odpowiedzialności za swoje życie? Markéta Faustová, Taneční zóna

Reżyseria: Jiří Havelka
Choreografia i taniec: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová, Robo Nižník, Jaro Ondruš, Petr Opavský
Dekoracje, kostiumy: Dáda Němeček
Światła: Katarína Ďuricová
Muzyka: Clarinet Factory live
Produkcja: VerTeDance o.s.
Wsparcie: Miasto Praga, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Fundacja život umělce, METROSTAV a.s., Tanec Praha NGO / Ponec - The Dance Venue, Čtyři dny o.s. and ALT@RT o.s.
Czas trwania: 55 min

VerTeDance

Zespół taneczny VerTeDance powstał w Czechach w 2004 roku. Grupa działa dzięki współpracy Veroniki Kotlíkovej i Terezy Ondrovej (wyróżniona tytułem najlepszej tancerki 2010 roku w Czechach) tancerek, choreografek i nauczycielek, które razem stworzyły już ponad 16 projektów. 

Zespół pracuje najczęściej w Ponec theatre i Archa theatre w Pradze, swoje produkcje pokazują jednak w wielu czeskich miastach i mateczkach, a także m.in. w Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, na Ukrainie i Węgrzech. W 2014 roku odwiedzili również USA. VerTeDance to jedyny czeski teatr tańca, który trzykrotnie zdobył najbardziej prestiżową nagrodę w kategorii taniec współczesny - the Dance Piece of the Year award. W 2005 roku za “The Silent Talk- Unpredictable Course”, w 2012 roku za “What is the Weight of Your Desire?” i w  2014 roku właśnie za “Korektę”.