„Spacer...” („Andante...”)

Data: 2015-05-24 16:00:00, Miejsce: ulica Gliwicka, Bytom, Teatr: Markeliñe (Hiszpania)

24 maja, godz. 16.00, Centrum Bytomia

Spektakl - spacer, podczas którego ukryci za maskami artyści prezentują w poetycki sposób, bez słów, ale ze wspaniałym poczuciem humoru, historie, które nie powinny być zapomniane. Opowieści o anonimowych butach z czasów wojny. Butach, które mogłyby być nasze.

 

 

„Andante” to spektakl, który wkraczając na ulice miasta nadaje przestrzeni odmienny, artystyczny charakter. Po przypływie morze wyrzuciło na brzeg historie, które powinny zostać opowiedziane. Dlatego ulice pokryły się piaskiem i butami. Przechodnie ze zdziwieniem pytali: Do kogo należą te buty? Jak się tu dostały? Co nam powiedzą?

Zanim pojawią się aktorzy, ulica zamieniona zostaje w swoiste dzieło sztuki zbudowane z rozmaitych instalacji artystycznych wywołujących w widzach rozmaite sugestie. Gdy na ulicy pojawiają się artyści, którzy rozpoczynają zbierać buty i opowiadać ich historie instalacje zaczynają nabierają pełnego znaczenia. Magia teatru zmienia buty na bohaterów opowieści, które odzwierciedlają rozmaite stany bytu człowieczego. Buty, które tańczą, emigrują, kochają, żyją i umierają z rąk oprawców. „Andante” odzwierciedla to, co dzieje się ze zwykłymi butami podczas wojny lub w sytuacjach, w których podstawowe prawa zostały naruszone. Buty, które pojawiają się na gruzach domu, który został zniszczony ... Buty, które muszą się ukrywać, ponieważ są prześladowane za tworzenie różnych przewrotowych idei ... Buty, które zostały pogrzebane i narzekają na bezkarność swoich oprawców ... Buty, które mogą być nasze ...

 

 

Kompania teatralna Markeliñe została założona w 1987 roku w Bilbao, w Kraju Basków (Hiszpania). Zespół tworzy spektakle w bardzo niepowtarzalnym stylu. Sposób pracy określa grupę jako proponującą oryginalne, pomysłowe i zaskakujące projekty oparte na geście aktorów, a pomijające słowa. Markeliñe znalazła własny sposób na komunikację z widzami, w którym ważnym elementem - nośnikiem emocji, jest muzyka. 

 

Dofinansowano ze środków programu AC/E Acción Cultural Española (PICE)