„Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś”

Data: 2015-05-24 18:00:00, Miejsce: sala ToTu, BECEK, Teatr: Teatr Polski (Bielsko-Biała)

24 maja, godz. 18.00, sala ToTu, BECEK

Bezkompromisowe przedstawienie o nietolerancji i nienawiści nagrodzone w tym roku Złota Maską za scenografię.

Jest upalne lato 1572 roku. Francja od wielu lat spływa krwią katolików i hugenotów toczących bratobójcze i wyniszczające wojny religijne...
 

Jedyną nadzieją na długo wyczekiwany pokój jest ślub Małgorzaty de Valois zwanej Margot i Henryka de Bourbon. Ślub katoliczki i protestanta, francuskiej księżniczki z panującego rodu i króla maleńkiego kraju Nawarry, któremu Nostradamus przepowiedział, że zostanie królem Francji. Ona otoczona złą sławą lubieżnicy, w swoich pamiętnikach przedstawia się jako świętą, on gburowaty i zagubiony w świecie intryg Luwru, ciągle nosi żałobę po otrutej matce. Ich małżeństwo to szansa, że strach i terror we Francji się skończą.
Nastaje dzień ślubu, biskup zadaje sakramentalne pytanie: Czy ty, Małgorzato de Valois bierzesz za mąż Henryka de Bourbon, króla Nawarry? Zapada cisza. Pytanie zostaje powtórzone, lecz cisza się wzmaga. Wreszcie brat Margot, łaskawie panujący król Francji Karol IX odpowiada za nią. Małżeństwo w końcu się dokonuje. Rozpoczyna się trwające wiele dni wesele. Katolicy i hugenoci świętują razem. Z pozoru znikają dawne waśnie. Jednak po kilku dniach zabaw i tańców wrzawa cichnie, a Paryż wypełnia się dźwiękiem bijącego dzwonu kościoła Saint Germain wyznaczającego początek rzezi. Hugenoci, którzy przybyli na ślub, zginą tej nocy z rąk ich katolickich gospodarzy. Zostaną zabici bez ostrzeżenia, w największym masowym ludobójstwie Francji. Jednak ilu ich zginęło tej nocy do dziś trudno ustalić.

Historycy wciąż kłócą się o liczby, o fakty. Nikt jednak nie zważa na to, że w polityce nie ma miejsca na fakty. Może stronnictwa katolickie podjęły decyzję o rzezi z powodu realnego zagrożenia ze strony hugenotów? A może kierowała nimi chęć zemsty za wcześniejsze morderstwa na cywilach popełniane w czasie wojny religijnej? Historia milczy w tej kwestii. Rzeź w Noc Św. Bartłomieja jest we Francji mitem założycielskim nowej dynastii Burbonów.

Bohaterowie mitu: Królowa Margot, Henryk IV de Bourbon Nawarczyk, Katarzyna Medycejska, weszli na stałe do kanonu kultury za sprawą powieści Aleksandra Dumasa, a później wielu realizacji filmowych, w tym najgłośniejszej, tej Patrice Chéreau.

W spektaklu staramy się określić motywacje tych bohaterów. Znaleźć nowy sposób na opowiedzenie tej klasycznej historii o namiętnościach władzy. Losy postaci splątane są więziami rodzinnymi, miłosnymi i politycznymi. Chwilowe sojusze i długotrwałe przyjaźnie uginają się pod ciężarem wydarzeń. Świat Królowej Margot to świat, który napędzany jest lękiem.

 

Spektakl bierze udział w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Festiwale:

Teatromania w Bytomiu
55 Kaliskie Spotkania Teatralne w Kaliszu
Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi Poznań
 

Nagrody:

Złota Maska dla Agaty Skwarczyńskiej za scenografię do spektaklu "Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś" Tomasza Jękota i Wojciecha Farugi w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Nominacja do Złotej Maski dla Kazimierza Czapli za rolę Gasparda de Coligny w spektaklu "Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś" Tomasza Jękota i Wojciecha Farugi w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej

 

Reżyseria: Wojciech Faruga
Dramaturgia: Tomasz Jękot
Scenografia, kostiumy, światło: Agata Skwarczyńska
Muzyka: Joanna Halszka–Sokołowska
Ruch: Damian Kwiatkowski

MARGOT / Małgorzata de Valois
Magdalena Łaska

KATARZYNA / Katarzyna de’ Medici
Marta Gzowska-Sawicka

KAROL / Karol IX de Valois
Adam Graczyk

NAWARCZYK / Henryk IV de Bourbon
Piotr Gajos

KAROLINA / Karolina de Sauve
Oriana Soika

La MOLE / Bonifacy de La Mole
Rafał Sawicki

GWIZJUSZ / Henryk de Guise
Sławomir Miska

WALEZY / Henryk III de Valois
Damian Kwiatkowski 

KONDEUSZ / Henryk de Condé
Paweł Wolsztyński

COLIGNY / Gaspar de Coligny
Kazimierz Czapla

BISKUP / BŁAZEN
Adam Myrczek

MARIA / Maria Touchet
Jagoda Krzywicka

KRÓLOWA NAWARRY / Joanna d`Albret
Jadwiga Grygierczyk
 

Informacje o przedstawieniu:

Premiera: 22 listopada 2014
Teatr Polski w Bielsku-Białej
Duża Scena
Czas trwania: 160 minut
1 przerwa