„Szekspir Forever!”

Data: 2015-05-28 19:00:00, Miejsce: sala ToTu, BECEK, Teatr: Teatr Polski (Warszawa)

28 maja, godz. 19.00, sala ToTu, BECEK

Brawurowa interpretacja monologów z najważniejszych dzieł Szekspira. Andrzej Seweryn w interaktywnym dialogu z widzem opowiada o świecie Szekspira i świecie w ogóle. 

Monologi z arcydzieł genialnego stratfordczyka – Hamleta, Makbeta, Romea i Julii, Henryka V, Burzy, Ryszarda III… – układają się w fascynującą opowieść o literaturze, kulturze, ale też człowieku, widzianym w chwilach triumfu, zwątpienia i klęski. Spektakl jest osobliwą lekcją teatru Andrzeja Seweryna. Aktor wcielając się kolejno w postać Henryka V, Hamleta, Falstaffa, Ryszarda III, ale też Ariela, Lady Makbet, i Julii wydobywa piękno i nieprzemijającą mądrość poezji Szekspira. Przywołuje najważniejsze szekspirowskie tematy: obsesję władzy i szaleństwo zmysłów, ponadczasowość miłości i smutek samotności, zazdrość i zdradę, wszechobecność pragnień i dotkliwość porażek, zwątpienie w sens życia i dającą siłę nadzieję. Daje też wirtuozerski popis aktorskiego warsztatu.

 

 

Przedstawienie polecamy zarówno znawcom twórczości Szekspira, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego dziełami. Ci pierwsi usłyszą ulubione monologi i dialogi szekspirowskie w nowych przekładach Piotra Kamińskiego i w odkrywczych, mistrzowskich interpretacjach Andrzeja Seweryna. Ci drudzy – znajdą zachętę do kontynuowania pasjonującej podróży w świat dramatów geniusza ze Stratfordu.

Przedstawienie inspirowane spektaklem „Wyobraźcie sobie…” w reż. Jerzego Klesyka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

 

Autor: William Szekspir

Reżyseria: Andrzej Seweryn

Scenariusz: Piotr Kamiński

Scenariusz: Andrzej Seweryn

Scenariusz: Jerzy Klesyk

Tłumacz: Piotr Kamiński

Asystent reżysera: Przemysław Pawlicki

Fot. Krzysztof Bieliński

 

Premiera: 10.09.2011, czas trwania: 2 godz. 20 min. (bez przerwy), Scena Kameralna