„Sen szamana” („Dream of the Shaman”)

Data: 2015-05-30 21:30:00, Miejsce: Rynek w Bytomiu, Teatr: Stella Polaris (Norwegia)

30 maja, godz. 21.30, Rynek, Bytom

Widowisko plenerowe zespołu, który inspiruje się aktywnością artystyczną kultur mniejszościowych i archaicznych, cyrkiem oraz sztuką średniowiecza. Spektakl w ramach projektu Sztuka/Poznanie/Działanie.

Spektakl przywołuje archaiczne obrazy mitologicznych postaci zwierząt i mnichów zanurzonych w głębokiej kontemplacji. Postaci na szczudłach, maski zwierząt, kule ognia i dźwięki bębnów rozciągają we wszystkich kierunkach wyobraźnię i tworzą magiczną atmosferę rytualnego spotkania. Zainspirowany motywami zaczerpniętymi z mitologii nordyckiej, ten rytuał wydajność obchodzi życie, naturę i historię.

Stella Polaris to niezależny teatr uliczny działający od 1985 roku. Projekty zespołu to zarówno małe, lokalne wydarzenia, jak i ogromne imprezy plenerowe nasycone kolorami, muzyką i energią. W swojej twórczości grupa inspiruje się aktywnością artystyczną kultur mniejszościowych i archaicznych. Charakterystycznym elementem jej stylu jest wykorzystywanie środków typowych dla cyrku oraz odwołania do sztuki średniowiecza. Zespół często pracuje z młodzieżą i dziećmi. W siedzibie teatru trzy razy w roku odbywają się jednodniowe festiwale teatralne, których publiczność liczy ok. 2 000 osób.

Zespół prowadzi tygodniowe warsztaty letnie dla 135 osób dorosłych i dzieci, organizuje również projekt „When the Dead Awakes” – miesięczne zajęcia, w których bierze udział 15 młodych ludzi z zagranicy oraz 15 reprezentantów młodego zespołu Stelli Polaris. Od przyszłego roku projekt będzie nosił nazwę „Voices of Europe”. Zespół regularnie podróżuje w Norwegii oraz poza jej granicami, prezentując zarówno jednoosobowe spektakle, jak i wieloobsadowe przedstawienia z muzyka wykonywaną na żywo. Grupa współpracuje ze szkołami w Norwegii prowadząc dla nich specjalny program. Prowadzi również warsztaty dla wielu innych grup odbiorców: aktorów, nauczycieli, terapeutów, ludzi biznesu, osób uzależnionych, które walczą z nałogiem.

Finansowane z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych

eea grantsPromowanie Różnorodności kulturowej i artystycznej